Antioksidanlar hücre hasarını önleyen veya yavaşlatan maddelerdir. Hücrelere zararı olan ve sürekli oluşan serbest radikalleri temizleyen maddelerin toplamına antioksidan ismi verilir. Doğal şekillerde meyveler, sebzeler, su bitkileri ve bunlarla beslenen canlılarda bulunurlar. Doğal formda binlerce antioksidan vardır. Ayrıca bu antioksidanlar tablet formunda eczanelerde de bulunabilir. Antioksidanların bizi kanser, kalp hastalıkları, inme gibi hastalıklardan koruduğuna dair çalışmalar vardır. Cildimizde bu antioksidanların etkisine bakarsak;

C vitamini:

Cildin yapıtaşlarından olan kolajen sentezinde ve cildin yapılanmasında etkilidir. Güneş ışınlarının etkisiyle oluşan hasarı azaltır. Cilt yapısının daha güçlü olmasını sağlar. Yaşlanma etkilerini azaltır. Birçok cilt hastalığını önleyici özelliği vardır. Doğal C vitamini barındıran bazı yiyecekler; portakal, mandalina, kavun, çilek, kivi, mango, ıspanak, brokoli..

E vitamini:

Cildin yaşlanma etkilerini azaltır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Güneş ışınlarıyla oluşan kızarıklık ve karsinojen etkileri azaltır. Doğal E vitamini barındıran bazı yiyecekler; zeytin ve zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, fındık, ceviz, balkabağı..

A vitamini:

Ciltte güneş hasarıyla oluşan etkileri önler. Cildin yaşlanmasını azaltır. Doğal A vitamini barındıran bazı yiyecekler; havuç, karaciğer, peynir, tereyağı, süt, yumurta, ıspanak..

Ginkgo Biloba:

Japonya’da bol yetişen ağacın yapraklarında bulunur. Antioksidan, bağışıklık sistemi düzenleyici ve psikolojiye iyi etkileri vardır.

Omega-3 yağ asitleri:

Güçlü antioksidanlardır. Antioksidan enzimleri artırarak bağışıklık sistemini güçlendirirler. Hücre membranlarında bulunurlar. Güneş ışınlarıyla tetiklenen kızarıklığı baskıladıkları gösterilmiştir. Depresif hastalıklara olumlu etkileri vardır. Omega-3 barındıran bazı yiyecekler; somon, palamut gibi yağlı balıklar, balık yağı, ceviz, yumurta, Brüksel lahanası..

Yeşil çay:

Yeşil çay yaprakları bol miktarda antioksidan barındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, antiinflamatuar, antikarsinojen etkileri vardır. Güneş ışınlarının zararlı etkileriyle oluşan cilt tümörlerinde olumlu etkileri çalışmalarda gösterilmiştir.

Kuersetin:

Antioksidan özelliği olan bir flavonoiddir. Cilt hücrelerindeki hasarı azalttığı ve güneş ışınlarının zararlı etkilerini azalttığına dair çalışmalar vardır. Kuersetin barındıran bazı yiyecekler; elma, soğan, kırmızı üzüm, domates, brokoli, çilek, böğürtlen, yaban mersini, yeşil yapraklı sebzeler..

Soya fasulyesi:

Antioksidan özelliği vardır. Güneş ışınlarıyla oluşan zararlı etkileri azalttığı ve cildin bağışıklığını güçlendirdiği gösterilmiştir.

Resveratrol:

Antioksidan, antiinflamatuar, antikarsinojen etkileri vardır. Çalışmalarda güneş ışınlarının zararlı ve karsinojen etkilerini baskıladığı gösterilmiştir. Ayrıca kan şekerini düzenleyici etkileri olduğu ve ciltteki hücrelerin yaşam sürelerini uzattığı gösterilmiştir. Resveratrol barındıran yiyecekler; üzüm, elma, çikolata, yer fıstığı, yaban mersini..

Kapsaisin:

Acı biberde bulunan kapsaisinin antioksidan, antiinflamatuar özelliği vardır. Kanserojen etkileri azalttığı, kalbe iyi geldiği ve zayıflamaya yardımcı olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Cilt hücrelerini güçlendirdiği ve zararlı etkileri azalttığı gösterilmiştir, fakat cilde direkt temasla yanma yapar.

Mineraller:

Minerallerden manganez, selenyum ve iodin etkili antioksidanlardır. Tek başına antioksidan olmakla birlikte diğer antioksidanların etkilerini de artırırlar.

Leave Comment:

Site Bülteni

Bu site dermatolojik uygulamalar ve estetik cerrahi konusunda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerik, video ve görseller bir hekim tedavisinin veya konsültasyonunun yerini alamaz. Sitemizde anlatılan işlemler bilgi, yorum ve görüntüler kişileri bilgilendirme amaçlıdır. Reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır.